Sestavování chovných párů

01.03.2016 08:20

Petr Rudolf

 Posledně jsme hovořili o výběru a nákupu chovného materiálu. Každý začínající chovatel by se měl obrátit při nákupu na některého ze zkušených chovatelů a tam chovné kusy zakoupit. Každý dlouholetý zkušený chovatel má vyšlechtěn svůj kmen, který stále  zdokonaluje a vylepšuje. Někdo má rád kanáry jemné, někdo spíše orgánové(hlasitější). Někdo má rád kanáry kde převládají vrchy (duté a basové role), jiný naopak dává přednost kanárům s pěknými spodky (dutozvonky a píšťaly). U zpěvných kanárů na barvě peří nezáleží.

Již takto si může začínající chovatel pořídit chovný materiál dle toho, jaký zpěvní směr se mu líbí.

Jak jsem již minule předeslal, chov zpěvných kanárů je běh na dlouhou trať. Kanáři se šlechtí podobně jako psi nebo koně. Rodiče přenášejí své genetické vlastnosti na své potomstvo a to musíme  důsledně sledovat a vyhodnocovat. Krev se musí spojovat, nikoliv rozbíjet ! To je zásada dobrého chovu.

Proto doporučuji začínajícímu chovateli, aby si zakoupil chovné kusy od jednoho, maximálně dvou chovatelů s podobným zpěvním směrem. Velkou chybou je, když si pořídíme chovný materiál od více chovatelů, to zn. ,,každý pes jiná ves."

Pro začátek nám úplně stačí, když si pořídíme od dvou zkušených chovatelů vždy 2 samce a čtyři samičky.

První rok sestavíme chovné páry spíše intuicí, na zkoušku. A sledujeme, jaké bude potomstvo.

Může se stát, že to u některého páru "vyjde". Nesmíme být ale zklamáni, když zpěv mladých samců nebude úplně podle našich představ. V případech, kdy na sebe rodiče vyloženě ,,nesedli", tak příští rok změníme partnery. U párů, kde to vyšlo, opakujeme toto spojení i příští rok, abychom si ověřili, zda je to trvalejší stav, nebo jen náhoda. Ze zkušenosti mohu říci, že může být rozdíl v kvalitě zpěvu synů u stejných rodičů v prvním a druhém hnízdě.

Takto s y s t e m a t i c k y pokračujeme každý rok a pečlivě SLEDUJEME,JAK SE ZPĚV NOVÝCH GENERACÍ VYVÍJÍ. Důsledně a přesně si vedeme chovatelský deník a rodokmeny kanárů. Dobré chovné jedince a osvědčené chovné páry si ponecháme pro příští sezonu a střežíme je jako oko v hlavě.

 Z mladých si do chovu ponecháme vždy sestry našich nejlepších mladých kanárů a samozřejmě nejlepší mladé samce. Základem úspěchu je to, že si kvalitní jedince necháme pro sebe do chovu, dobré prodáme nebo vyměníme s kolegy chovateli, a ostatní prodáme dalším zájemcům.

Pokud chceme krev tzv. ,,oživit", postupujeme velmi opatrně. Nejlépe je vybrat si samečka od kolegy chovatele se stejným nebo podobným zpěvním směrem a toho postupně do chovu začlenit.

Musíme sledovat, jak toto ,,začlenění" probíhá a pokud to není dle našich představ, tak samečka z chovu vyřadíme. Do chovu samozřejmě  NEZAŘAZUJEME samce s chybami ve zpěvu, ale ani s neladnými túrami. Nedoporučuji ani kupovat kanáry s tlukotem.

Podmínkou dobrého chovu je samozřejmě  také výborný zdravotní stav  chovných kusů a ,,mateřské" vlastnosti samiček. O přípravě na sezonu a začátku sezony si povíme zase příště.—————

Zpět